Nawigacja

 • DZIEŃ DZIADKA I BABCI

   

  22 stycznia na oddziale onkologiczno-diagnostycznym obchodzono Święto Babci i Dziadka. W tym niezwykłym dniu pełnym wzruszeń i radości wnukowie mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, w czas im poświęcony, troskę, opiekę i zabawę. Uczniowie ZSO nr 18 przygotowali pojemniczki słodycze.  Swoje prace wraz z życzeniami przekazali dziadkom. Organizatorami byli nauczyciele: mgr Katarzyna Pacholczyk, mgr Katarzyna Ciupińska, mgr Agnieszka Jurkiewicz.

   

   

  THE LETTER TO MY PENFRIEND –LIST DO KOLEGI

   

  Chciałbyś nawiązać kontakt z osobą, która ma podobne zainteresowania? Lubisz pisać listy? Chcesz podszlifować swój angielski? Wybierz przyjaciela z kart prezentacji i napisz do niego. Adaś, Julia i Marta z naszej szkoły już zaprzyjaźnili się Mateuszem, Pawłem i Danielem z ZSO nr 17. Zapytaj nauczyciela języka angielskiego o szczegóły akcji. Pomysłodawcami akcji są : pani Monika Tomaszewska z ZSO nr 17 oraz pani Katarzyna Ciupińska z ZSO nr 18. LET’S WRITE!!!!!!!!!!

  K.Ciupińska

   

                                 

   

   

  ŚWIĘTY MIKOŁAJ

  Nastrój świąteczny gości w ZSO nr 18 już od pierwszych dni grudnia. 5 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj! Ten niezwykły gość obdarował dzieci prezentami. Uczniowie dostali słodycze i zabawki. Radości z rozpakowanych prezentów było co niemiara. Organizatorami spotkania byli nauczyciele z ZSO nr 18 : Izabela Fryzeł, Katarzyna Ciupińska i Katarzyna Pacholczyk. Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego wsparli akcję i wcieli się w rolę pomocników Mikołaja.

  K. Ciupińska, I. Fryzeł, K.Pacholczyk

   

              

   

          

   

   

  Święta Bożego Narodzenia, to dla większości ludzi czas radości, bliskości z najbliższymi, wyciszenia…

   

           

   

      

   

   

  Uczniowie z Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży

   ślą symboliczne choinki dla tych, którzy święta spędzą w szpitalach.

   

  ZABAWA ANDRZEJKOWA

   

  Wróżbiarski obyczaj andrzejkowy rozwinął się w związku z propagowaniem kultu św. Andrzeja Apostoła. Pochodził z Bedsaidy w Galilei, gdzie trudnił się rybołówstwem. Ze starszym bratem Szymonem, później św. Piotrem byli świadkami pierwszego cudu Jezusa w Kanie Galicyjskiej – łowienia ryb. Po śmierci Jezusa podjął działalność misjonarską, leczył chorych i wskrzeszał zmarłych. Poniósł śmierć męczeńską 30 listopada 65 r. n. e.

  Dziś Andrzejki stwarzają okazję do snucia prognoz miłosnych i matrymonialnych, chwytania się wróżb i magicznych praktyk w celu przeniknięcia tajemnicy zasłaniającej koleje losu.

   

  ,,Andrzej”

  Tam, gdzie historii wiatr wieje,

  Gdzie fruwają idee,

  Gdzie się rozjaśnia,

  Gdzie dnieje,

  Śmiech śmieje się.

  Wino leje,

  Gdzie lądy nowe i kraje,

  Gdzie orze się i sieje,

  Tam wszędzie swoje trzy grosze

  Zawsze wtrącają Andrzeje !!!

   

   

  Andrzejki obchodzimy 30 listopada, imię Andrzej pochodzi od greckiego Andreos, a ono z kolei od słów andros- mąż mężczyzna.

  Z imieniem Andrzej związane są przysłowia:

   

  ,,Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

  ,,Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.”

  ,,Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg w polu leży.”

  ,,Śniegi w dzień Andrzeja gęste, żytom czynią szkody częste.”

   

  Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię św. Andrzeja, w świetlicy szpitalnej odbył się magiczny wieczór pełen wróżb i niespodzianek. W zabawie zorganizowanej przez nauczycieli i terapeutów zajęciowych brali udział wszyscy chętni pacjenci wraz z rodzicami. Główną atrakcją wieczoru były wróżby, wychowankowie mogli poznać imię przyszłego partnera, zawód lub dojrzeć z cienia woskowego odlewu swoją przyszłość. Interpretacje cieni były bardzo różne, z sali wróżb wszyscy wychodzili uśmiechnięci. Ponadto można było powróżyć z kubeczków, wróżb numerologicznych, kart oraz butów. Nie obyło się bez słodkości, furorę zrobiły upieczone przez nauczycielkę ciasteczka bakaliowe z wróżbami, które zostały wręczone wszystkim uczestnikom zabawy. Wieczór zakończył się popisami tanecznymi w trakcie których zostali wyłonieni ,,król i królowa balu.”

  Poniżej prezentujemy zdjęcia z imprezy szkolnej.

   

   

              

   

          

   

   

   

  11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione w 1937r. Nie obchodzono go od dnia wybuchu II wojny światowej do czasu transformacji systemowej w Polsce w 1989r.

  Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej (zawarciem rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918r). Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

  Uczniowie naszej szkoły z oddziału psychiatrii dziecięcej uczcili 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowując okolicznościową tablicę.

   

                                             

 •  

   

  Konkurs „Najpiękniejszy kapelusz na Halloween”

    31 października 2014r. na oddziale zakaźnym i płucnym odbyły się cykliczne zajęcia z okazji Halloween. Uczniowie klas I- VI szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie „Najpiękniejszy kapelusz na  Halloween” . Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

   

         

   

   

 • DYNIOWE SZALEŃSTWO W ZSO NR 18

   

  28 października zostały zorganizowane plastyczne, dyniowe zabawy. Z okazji zbliżającego się Halloween każde dziecko mogło wykonać własnego ,,Jack’o’ laterna’’. Mali twórcy wykazali się kreatywnością i manualnymi zdolnościami. Uczniowie z chęcią dali się ponieść dyniowemu szaleństwu. Pomysłowe wzory dyni na Halloween przedstawiamy poniżej:

   

                                  

   

                                                    

   

                   

 • Rosa II edycja

   

              

      

        

  To już II edycja!

   

     Współpraca naszej szkoły z Fundacją Rosa została nawiązana 18.02. 2013 roku.

  Zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie „ Kartka ze szpitala”. Zgodnie   z założeniami projektu nasi uczniowie  pod opieką nauczycieli, wychowawców zajęć pozalekcyjnych, nauczyciela plastyki  wykonują według własnego pomysłu kartki metodą cardmakingu  i scrapbookingu, w których redagują pozdrowienia, opisują swoje przeżycia. Tak przygotowane kartki adresują do bliskich. Celem warsztatów plastycznych jest złagodzenie stresu małych pacjentów i wzmocnienie więzi dzieci  z najbliższymi, a także rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej, co wyzwala pozytywne emocje. Pierwsza edycja projektu realizowana była dla dzieci przebywających na wszystkich oddziałach objętych opieką dydaktyczno- wychowawczą naszej szkoły.  Realizacja projektu trwała od 18. 02.2013 r do 18. 05. 2013r. 

     Przeprowadzono w sumie 32 warsztaty w których wzięło udział 72 uczniów,  wykonali 90 kartek. Kartki wysyłane były do bliskich, kolegów , koleżanek, szkół macierzystych , personelu medycznego, sponsorów naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionych instytucji.


  Od Fundacji Rosa  otrzymaliśmy w formie darowizny – materiały plastyczne, przybory biurowe, a także koperty i znaczki pocztowe. 

  Nasza Szkoła po raz drugi dostała zaproszenie od Fundacji Rosa do udziału  w projekcie „ Kartka ze Szpitala”. Tym razem projekt jest skierowany głównie do pacjentów onkologicznych i trwa rok.

  Realizacja drugiej edycji rozpoczęła się 19.05.2014r.

  Kartki wykonywane są w zależności od zbliżających się świąt okolicznościowych, dni np. wiosny, lata, jesieni itp. Szkoła oraz Fundacja organizują konkursy na najpiękniejszą kartkę.

           n   

       

 • Sobótka

   

      16.06.2014r, jak co roku, na oddziale zakaźnym zorganizowano zajęcia sobótkowe.

  Noc Kupały (Sobótka) to pradawne słowiańskie święto, obchodzone w najkrótszą noc w roku. Dziewczęta puszczały wówczas, z nurtem rzek,  wianki z zapalonymi świecami w środku. Nawiązując do tej tradycji, uczniowie przebywający na oddziale zakaźnym wykonywali kolorowe wianki. Zastosowano tylko materiały naturalne: wierzbowe witki, kolorowe kwiaty i owocostany.

  Gotowe prace stały się doskonałą dekoracją świetlicy.

   

   

  Wychowawcy klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oddział zakaźny

 • DZIEŃ ZIEMI 2014

  23-25 kwietnia 2014

   

  Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest bardzo ważnym, wręcz koniecznym procesem na drodze do zmiany świadomości społeczeństwa.

   

  22 kwietnia Ziemia ma swoje święto – Dzień Ziemi. Po raz pierwszy obchodzono go w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. ZIEMIA byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Od roku 1990 Dzień Ziemi stał się świętem międzynarodowym. Ludzie na całym świecie łączą się ze sobą w obronie swojej planety. W tym roku obchody tego święta przebiegały pod hasłem "Zmieniaj nawyki - nie klimat!". Tematem przewodnim był klimat i jego zmiany. Kampania edukacyjna miała uczyć jak niwelować skutki jego zmian

  i jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

  Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym w ZSO NR 18 w dniach 23-25 kwietnia prowadzone były zajęcia pod hasłem „Dbajmy o klimat”. Ich celem było uświadomienie dzieciom czynników wpływających na zmiany klimatyczne, które z kolei zagrażają   środowisku przyrodniczemu i jakości życia na Ziemi. Kształtowana była postawa umiejętnego, mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą. Nauczyciele kładli nacisk na rozwój u dzieci myślenia przyczynowo-skutkowego uświadamiając zależność człowieka od przyrody.

   

           Kontynuacją tych ważnych działań były zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie tworzyli prace na temat „Chrońmy klimat”.

   

   

   

 • Pisanki

  16.04.2014

  W tym roku

  młodzież z oddziału psychiatrii dziecięcej wykonała wielkanocne pisanki…,

  które stanowią dekorację klasy

   

            

    


 • 13.12.2013

       

  Nasza Szkoła po raz drugi dostała zaproszenie od Fundacji Rosa do udziału w projekcie Kartka ze Szpitala”. Tym razem projekt jest skierowany głównie do pacjentów onkologicznych.

   

  Główne cele projektu to:

  - Zmniejszenie stresu i rozładowanie napięcia związanego z pobytem w szpitalu.

  - Stworzenie dzieciom warunków do kontaktu z bliskimi w formie pisanej. Wzmocnienie poczucia więzi z rodziną, bliskimi.

  - Rozwijanie umiejętności plastycznych.

  Nauczenie do korzystania z tradycyjnej korespondencji pocztowej.

  Dzieci wykonują samodzielnie kartki z przysłanych materiałów, które następnie wysyłają do swoich bliskich           ( rodziców, koleżanek, szkół macierzystych…).

  Kartki na Dzień Mamy